“Yashil iqlim” va oziq-ovqat mahsulotining sifati hamda xavfsizligini ta’minlashning huquqiy masalalari”
Toshkent davlat yuridik universitetida shu mavzuda xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etilmoqda.
TDYU “Ekologiya huquqi” kafedrasi tashabbusi bilan tashkil etilgan konferensiya 8-iyun 1:00 dan boshlab TDYU 1-bino kengashlar xonasida o‘tkaziladi.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi deputatlari, BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi agentligi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi mutaxassis va xodimlari, AQSh, Rossiya Federatsiyasi, Polsha, Qozog‘iston, Tojikiston davlatlarining oliy ta’lim muassalari, O‘zbekiston Milliy universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti, Bojxona instituti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat agrar unversiteti, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti, Termiz davlat universiteti hamda Toshkent davlat yuridik universitetining professor-o‘qituvchilari, doktorant va mustaqil izlanuvchilari ishtirok etadi.
BMTning Taraqqiyot Dasturi moliyaviy ko‘magida asosida o‘tkazilayotgan konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad barqaror rivojlanish jarayonida iqlim o‘zgarishlarining ta’sirini kamaytirish va uning oqibatlarini yumshatish, ushbu sohadagi xalqaro ekologik talablar va xorijiy mamlakatlar tajribasini milliy qonunchiligimiz va amaliyotimizga joriy etish, shuningdek, iqlim o‘zgarishlari sharoitida oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va xavfsizligini ta’minlashga oid qonunchilik asoslarini yanada takomillashtirish yuzasidan takliflarni ishlab chiqishdir.
Anjuman natijalari to‘plam shaklida chop qilinadi. To‘plamda o‘z materiallarini chop etishni istaganlar maqolalarini ilovaga muvofiq 20-iyunga qadar quyidagi telefon raqamga telegram orqali yuborishi kerak: +99891 967-99-68

««Зеленый климат» и правовые вопросы обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов»
В Ташкентском государственном юридическом университете будет организована международная научно-практическая конференция на данную тему.
Конференция, организованная по инициативе кафедры экологического права ТГЮУ, состоится 8 июня в 10:00 в зале заседаний 1-го корпуса ТГЮУ.
В конференции примут участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представительства Программы развития ООН в Узбекистане, представительства Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Узбекистане, агентства Международного Фонда спасения Арала, Регионального экологического центра Центральной Азии, Экологической партии Узбекистана, Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан, Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан, Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Комитета ветеринарии и развития животноводства при Министерстве сельского хозяйства, Агентства лесного хозяйства при Министерстве природных ресурсов, Агентства по карантину и защите растений при Министерстве сельского хозяйства, а также преподаватели, докторанты и самостоятельные соискатели вузов США, Российской Федерации, Польши, Казахстана, Таджикистана, Национального университета Узбекистана, Каракалпакского государственного университета, Университета общественной безопасности, Таможенного института, Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского государственного аграрного университета, Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», Термезского государственного университета и Ташкентского государственного юридического университета.
Основной целью конференции, проводимой при финансовой поддержке Программы развития ООН, является разработка предложений по снижению влияния изменения климата и смягчению его последствий в процессе устойчивого развития, внедрению международных экологических требований и опыта зарубежных стран в этой сфере в наше национальное законодательство и практику, а также дальнейшему совершенствованию нормативно-правовой базы обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов в условиях изменения климата.
Итоги конференции будут опубликованы в виде сборника. Желающие опубликовать свои материалы в сборнике должны присылать свои статьи в соответствии с приложением до 20 июня на телеграм-номер +99891 967-99-68.