“Til bilimdonlari” tanloviga start berildi
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Talaba va oʻquvchilarning maʼnaviy yuksalishiga koʻmaklashish markazi tomonidan sovrin jamgʻarmasi 50 million soʻm boʻlgan “Til bilimdonlari” onlayn tanlovini eʼlon qilindi.
Batafsil...
Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 33 yilligi va “21-oktabr — Oʻzbek tili bayrami kuni” munosabati bilan tanlovda ishtirok etish uchun @tiluzbot orqali toʻliq roʻyxatdan oʻtish kerak.
Tanlov ishtirokchilariga 20-oktabrdan boshlab har kuni 30 tadan, jami 150 ta oʻzbek tili imlo qoidalari va xatosiz yozish boʻyicha test savollari berib boriladi.
Test savollaridan eng koʻp ball yigʻgan 200 nafar ishtirokchi va loyihaga eng koʻp doʻstlarini taklif qilgan 50 nafar ishtirokchi tanlovning final bosqichi yoʻllanmasiga ega boʻladi.
Tanlov nizomi bilan tanishish…
Tanlov gʻoliblari tashkilotchilar tomonidan diplom va sertifikatlar hamda quyidagi pul yutuqlari bilan taqdirlanadi:
1-oʻrin (1 nafar) – 5 million soʻm;
2-oʻrin (2 nafar) – 4 million soʻm;
3-oʻrin (3 nafar) – 3 million soʻm;
4-oʻrin (4 nafar) – 2 million soʻm;
5-oʻrin (10 nafar) – 1 million soʻm;
Shuningdek, loyihaga eng koʻp doʻstlarini taklif qilgan 10 nafar ishtirokchi “Eng faol tanlov targʻibotchisi” nominatsiyasi bo‘yicha maxsus sertifikat va 1 million soʻmdan pul mukofoti bilan taqdirlanadi.

Стартовал конкурс «Тил билимдонлари»
Министерством высшего и среднего специального образования и Центром поддержки духовного роста учащихся объявлен онлайн-конкурс «Тил билимдонлари» с призовым фондом 50 миллионов сумов.
Подробнее…
Для участия в конкурсе по случаю 33-й годовщины присвоения статуса государственного узбекскому языку и Дня праздника узбекского языка необходима полная регистрация через @tiluzbot.
С 20 октября конкурсантам ежедневно будут задавать по 30 тестовых вопросов, которые включают в себя 150 правил правописания на узбекском языке.
200 участников, набравших наибольшее количество баллов по вопросам, и 50 участников, пригласивших в проект больше всего друзей, получат путевку в финальный этап конкурса.
Ознакомьтесь с положением о конкурсе...
Победители конкурса будут награждены организаторами дипломами и грамотами, а также следующими денежными призами:
1-е место (1 человек) – 5 миллионов сумов;
2-е место (2 человека) – 4 миллиона сумов;
3-е место (3 человека) – 3 миллиона сумов;
4-е место (4 человека) – 2 миллиона сумов;
5-е место (10 человек) – 1 миллион сумов;
Также 10 участников, пригласивших в проект больше всего друзей, будут награждены специальным сертификатом в номинации «Самый активный пропагандист конкурса» и денежным призом в размере 1 миллиона сумов.