“Ijtimoiy faollik indeksi” bo‘yicha talabalar o‘qishi kerak bo‘lgan 100 ta badiiy adabiyotlar ma’lum qilindi
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan “Oliy ta’lim tashkilotlari hamda ularning filiallari talabalarining “Ijtimoiy faollik indeksi”ni baholash mexanizmi” tasdiqlangan.
Hujjatga ko‘ra, ilk mezon “Kitobxonlik madaniyati” bo‘lib, bunda talaba belgilangan 100 ta badiiy adabiyotni o‘quv yili davomida o‘qishi va yil yakunida ushbu kitoblardan o‘zi tanlagan 12 tasi bo‘yicha tuzilgan test savollariga javob berishi kerak.
Test sinovlari yakuniga ko‘ra, talabaga mazkur mezon bo‘yicha 10 balldan 20 ballgacha berilishi mumkin.

Объявлен список из 100 художественных произведений, которые студенты должны прочитать в рамках оценки по показателю «Индекс социальной активности»
Как вы знаете, Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан утвердило документ — «Механизм оценки Индекса социальной активности студентов высших учебных заведений и их филиалов».
Согласно этому документу, первым критерием является «Культура чтения». В течение учебного года студент должен прочитать 100 художественных произведений, указанных в списке, и по итогам года ответить на тестовые вопросы по 12 книгам по своему выбору.