Govherjan Yo‘ldosheva “Xitoy — Markaziy Osiyo” xalqaro forumida ma’ruza qildi
Xitoy Xalq Respublikasining Sian shahrida “Inson huquqlarini birgalikda rivojlantirish yo‘lida madaniyatlararo muloqotni chuqurlashtirish va o‘zaro boyitish” mavzusida “Xitoy — Markaziy Osiyo” xalqaro forumi o‘tkazildi.
Xitoy inson huquqlarini rivojlantirish jamg'armasi tomonidan tashkil etilgan an’anaviy xalqaro tadbirda Xitoy Xalq Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan 60 dan ortiq vakillar, shu jumladan, tegishli davlat organlari vakillari, ekspertlar va olimlar, ommaviy axborot vositalari xodimlari, inson huquqlarini himoya qilish tashkilotlari hamda jamoat birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Forumda Toshkent davlat universiteti xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi professori Govherjan Yo‘ldosheva ham qatnashib, “Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim — Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining ustuvor yo‘nalishi sifatida” mavzusida ma’ruza qildi.
Xalqaro forumda “Sivilizatsiyalarning xilma-xilligi, Osiyo qadriyatlari tizimi va inson huquqlari sohasidagi global boshqaruv”, “Yagona taqdir hamjamiyatini birgalikda qurish va inson huquqlarini rivojlantirishga ko‘maklashish” kabi mavzular muhokama qilindi.

Говхержан Юлдашева приняла участие в форуме «Китай – Центральная Азия»
В городе Сиань Китайской Народной Республики прошел форум «Китай – Центральная Азия» на тему «Углубление межцивилизационного диалога и взаимного обогащения на пути совместного развития прав человека».
В традиционном мероприятии, организованном Китайским фондом по развитию прав человека, приняли участие более 60 представителей из Китайской Народной Республики и стран Центральной Азии, включая представителей соответствующих государственных органов, экспертов и ученых, представителей средств массовой информации, правозащитных организаций, а также руководителей общественных объединений.
В форуме также приняли участие представители нашей страны, в том числе профессор кафедры международного права и прав человека Ташкентского государственного университета Говхержан Юлдашева. Она выступила с докладом на тему «Образование в области прав человека как приоритетное направление стратегии развития нового Узбекистана»
Во время обсуждений основное внимание было уделено таким темам, как «Многообразие цивилизаций, система азиатских ценностей и глобальное управление в сфере прав человека», «Совместное построение сообщества единой судьбы и содействие развитию прав человека».