“OTM matbuot xizmati — 2023. Oliy ta’lim muassasalari matbuot xizmatlarini rivojlantirish: muammo va huquqiy yechimlar” mavzusidagi o‘quv seminari yakunlandi
Toshkent davlat yuridik universitetida “OTM matbuot xizmati — 2023. Oliy ta’lim muassasalari matbuot xizmatlarini rivojlantirish: muammo va huquqiy yechimlar” mavzusidagi o‘quv seminari tashkil etildi.
Toshkent davlat yuridik universiteti tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovasiyalar vazirligi bilan hamkorlikda oliy ta’lim muassasalarida axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish, axborot xizmatlari xodimlari o‘rtasida tajriba almashish uchun keng maydon yaratish, ular o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, oliy ta’lim sohasidagi islohotlarni aholiga tezkorlik bilan yetkazish, oliy ta’lim muassasalari axborot xizmatlarining tashkiliy-huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish, sohada uchrayotgan muammo va kamchiliklarni bartaraf etish hamda bu bo‘yicha oliy ta’lim muassasalari matbuot kotiblarining fikr-mulohazalarini tinglash maqsadida tashkil etilgan seminarda TDYU rektori v.v.b. Islambek Rustambekov, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalari universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja, soha mutaxassislari, respublikamizdagi 100 dan ortiq oliy ta’lim muassasasining matbuot kotiblari va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
27-iyun — Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tadbirda “Axborot olish va tarqatishning huquqiy asoslari”, “Noto‘g‘ri ma’lumot tarqatganlik uchun javobgarlik, rasmiy munosabat bildirish usullari va raddiya berish tartibi”, “Shaxsiy hayot daxlsizligi va so‘z erkinligi: oqilona muvozanat”, “Tashkilot faoliyati haqida qanday gapirish/yozish kerak?”, “Ommaviy axborot vositalarida shaxs sha’ni, qadr-qimmati va ishchanlik obro‘sini yoritish masalalari”, “Oliy ta’lim tashkilotlari matbuot xizmati faoliyatini takomillashtirish (zamonaviy kontent, dizayn, maxsus dasturlar)” kabi mavzularda ma’ruzalar tinglanib, mavzular yuzasidan muhokamalar o‘tkazildi.
Seminar doirasida axborot xizmati faoliyati namunali yo‘lga qo‘yilgan oliy ta’lim muassasalari O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashakkurnomalar bilan taqdirlandi.
O‘quv seminari doirasida oliy ta’lim muassasalari axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish, sohada uchrayotgan muammo va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.

Завершился семинар на тему «Пресс-службы вузов – 2023. Развитие пресс-служб высших образовательных учреждений: проблемы и правовые решения»
В Ташкентском государственном юридическом университете организован семинар на тему «Пресс-службы вузов – 2023. Развитие пресс-служб высших образовательных учреждений: проблемы и правовые решения».
В семинаре, организованном по инициативе Ташкентского государственного юридического университета совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством высшего образования, науки и инноваций в целях развития деятельности пресс-служб высших образовательных учреждений, создания площадки для обмена опытом между работниками пресс-служб, укрепления сотрудничества между ними, оперативного доведения реформ в сфере высшего образования до населения, дальнейшего совершенствования организационно-правовых основ пресс-служб высших образовательных учреждений, устранения проблем и недостатков, возникших в этой области, а также изучения мнений пресс-секретарей вузов по данным вопросам, приняли участие врио ректора Ташкентского государственного юридического университета Исламбек Рустамбеков, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Шерзодхон Кудратхужа, специалисты сферы, пресс-секретари свыше 100 высших образовательных учреждений республики, представители средств массовой информации.
На мероприятии, проведенном в связи с Днем работников печати и средств массовой информации, выслушаны и обсуждены доклады на такие темы, как «Правовые основы получения и распространения информации», «Ответственность за распространение ложной информации, методы официального разъяснения и порядок опровержения», «Неприкосновенность частной жизни и свобода слова: рациональное равновесие», «Как нужно говорить/писать о деятельности организации?», «Вопросы освещения в средствах массовой информации чести, достоинства и деловой репутации личности», «Совершенствование деятельности пресс-служб высших образовательных учреждений (современный контент, дизайн, специальные программы)».
В рамках семинара высшие образовательные учреждения, в которых пресс-службы осуществляют образцовую деятельность, были награждены благодарственными письмами Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
В рамках семинара были выработаны предложения по развитию пресс-служб высших образовательных учреждений, устранению проблем и недостатков, существующих в сфере.