TDYU KASABA UYUSHMASI TOMONIDAN 2023-YILDA AMALGA OSHIRILGAN ISHLAR BO‘YICHA AXBOROT
Bugungi kunda – TDYU Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi xodimlarning o‘z faoliyati yoki o‘qish turi bo‘yicha umumiy kasbiy manfaatlari bilan bog‘liq bo‘lgan, xodimlarning mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ifodalab, himoya qilib, faxriylarning holidan xabar olish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, ta’lim muassasasida qulay va xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratish, ichki turizmni amalga oshirish, xodimlar va ularning oila a’zolarini sifatli sog‘lomlashtirish maqsadida turli sihatgohlarga dam olishini tashkil etish kabi jamoaviy, madaniy-ommaviy, ko‘ngilochar va sport tadbirlarini tashkil etib kelmoqda.
TDYU Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari Kasaba uyushmasi Toshkent shahar bo‘linmasi Kengashidan
2023-yil 1-may kuni AP-01/83-sonli xatiga asosan, 2023-yil 11-may kunidan O‘zbekiston Davlat muassasalari va jamoat xizmati xodimlari kasaba uyushmasi xizmatiga o‘tkazildi. Kasaba uyushmasi qo‘mitasi plenumida – 11 nafar Kasaba uyushmasi qo‘mitasi a’zolari saylangan. Doimiy ishchi organi – Ijroiya qo‘mitasi a’zolari – 5 kishidan iborat bo‘lib, O‘razaliev M.K. – rais, Nosirxodjaeva G.A. – Umumta’lim fanlar va madaniyat kafedrasi mudiri, Bozorov I.X. – Ekspluatasiya va ta’mirlash boshqarmasi boshlig‘i, Niyazova N.J. – O‘zbek tili va adabiyot kafedrasi professor v.b, Po‘latov Sh.Sh. – Ma’naviyat va ma’rifat markazi direktoridan iborat tarkibda faoliyat olib bormoqda.
Universitet ma’muriyati bilan Kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasida
2023-yil 31-mart kuni jamoa a’zolarining mehnatga oid boshqa ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan 2023–2025-yillar uchun tuzilgan, 17 bobdan iborat Jamoa shartnomasi imzolangan. Ushbu jamoa shartnomasi bandlarining bajarilishi muntazam ravishda jamoatchilik nazoratiga olingan. Jamoa shartnomasi shartlari va majburiyatlarining bajarilishini nazorat qilish komissiyasi Kasaba uyushmasi qo‘mitasi va Ish beruvchi vakillaridan teng miqdorda hamda TDYU Faxriylar kengashi raisidan iborat tarkibda ish olib boradi.
Hozirgi kunda TDYU Birlashgan kasaba uyushma qo‘mitasi umumiy hisobda 728 nafar a’zolarini birlashtirgan.
Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasiga 2023-yilning 29-dekabr holatiga ko‘ra, xodimlarimiz tomonidan 269 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 162 tasi moddiy yordam, 60 ta murojaatlar esa sanatoriya yoki davolash profilaktika markazlariga yo‘llanmalar(shulardan 12 ta murojaat xodimlarning farzandini bolalar oromgohiga yo‘llanmalar) so‘rab murojaat qilingan. Qolgan 47 ta murojaatlar yuqori kasaba uyushmasi tashkilotlari va boshqa mazmundagi murojaatlardir. Kasaba uyushmasi qo‘mitasiga kelib tushgan murojaatlarning 269 tasidan 249 tasi (92.%i) qanoatlantirilgan bo‘lsa, 20 ta murojaat bo‘yicha (8.%i) ijrosi kechiktirilgan va xodimlarga tushuntirish berilgan.
Universitet Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi tomonidan
2023-yilning 29-dekabr sanasigacha kasaba uyushmasi mablag‘lari quyidagi maqsadlarda ishlatilgan. Kasaba uyushmasi tomonidan madaniy ommaviy tadbirlar uchun 477.7 mln. so‘m, sog‘lomlashtirish (sanatoriya, va kurortlar) uchun 90.5 mln. so‘m, bolalar sog‘lomlashtirish oromgohi uchun 52.9 mln. so‘m, ommaviy  jismoniy-tarbiya va sport tadbirlari uchun 82.4 mln. so‘m, ishchi-xodimlarga moddiy yordam puli 152.6 mln so‘m, xo‘jalik va ekspluatatsiya xarajatlariga
10.3 mln. so‘m, bank xizmati xarajatlariga 6.7 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘lari sarflangan. Shu bilan birga 2023-yil boshidan shu kungacha kasaba uyushmasi Toshkent shahar kengashiga a’zolik badali jami 640.8 mln. so‘m mablag‘ o‘tkazib berilgan.
Birgina 2023-yilda Kasaba uyushmasi tomonidan qilingan ishlarga to‘xtalib o‘tsak, Kasaba uyushmasi tomonidan xodimlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish maqsadida, 2023-yil davomida 162 nafar yordamga muhtoj xodimlarimizga jami 152.6 mln. so‘mlik pul ko‘rinishdagi moddiy yordam ko‘rsatildi.
Kasaba uyushmasi tomonidan kasaba uyushma a’zolari va ularning farzandlarining sog‘ligini mustahkamlash uchun 2023-yilda 44 nafar xodimlar va ularning ota-onalariga Zarkent, Xumson, Kosonsoy, Oqtosh shaboda, Oqtosh, Botanika, Zomin, Chimyon, Turon, Chinobod, Chorvoq, Chortoq, Ugam, va Livingstone dam olish maskanlariga imtiyozli yo‘llanma berildi. Shuningdek, xodimlarning 20 nafar farzandlariga “Westcamp” hamda “Chotqol” bolalar oromgohiga imtiyozli yo‘llanmalar berildi.
“Ichki turizm”ni rivojlantirish, xodimlarning jamoaviy va oilaviy dam olishini tashkil qilish maqsadida Xiva va Samarqand shahriga 65 nafar, Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida joylashgan “Olmos” dam olish maskaniga 102 nafar hamda Jizzax viloyati Zomin tumanida Supa platosida joylashgan dam olish maskanlariga 30 nafar xodimlar uchun sayohatlar uyushtirilib, buning doirasida jami 197 nafar xodimlar qamrab olindi.
Shuningdek, Toshkent shahrida joylashgan A.Navoiy nomidagi opera va balet teatri, O‘zbekiston davlat Satira teatri, O‘zbek milliy akademik drama teatri, Muqimiy nomidagi o‘zbek milliy musiqiy drama va komediya teatrlariga xodimlarning tashrifi tashkil etilib, bunda 306 nafardan ortiq xodimlar qamrab olindi. Shuningdek, 2023-yil 2–5-mart kunlari Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Davlat akademik Katta teatrida O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan Xalqaro balet festivali doirasida bo‘lib o‘tgan Akram Xon (Buyuk Britaniya) tomonidan sahnalashtirilgan “Jungle book reimagined” baletiga, 5-mart kuni Moris Bejarning (Shvetsariya) “Bolero” nomli baletiga 40 nafar xodimlar borishdi.
Bugungi kunga qadar TDYU kasaba uyushmasi xodimlarni el suygan san’atkorlar, xushovoz xonandalarning yakkaxon hamda gala konsertlariga olib borishda ham salmoqli ishlarni amalga oshirdi. Joriy yilning I choragida 600 nafar, II choragida 466 nafar, III choragida 230 nafar hamda IV chorak davomida 360 nafar xodimlar hamda 651 nafar xodimlarning farzandlari turli xil konsert dasturlariga olib borildi.
Kasaba uyushmasi jamoaviy, madaniy-ommaviy ko‘ngilochar hamda sport tadbirlar rejasiga asosan, Ma’naviyat va ma’rifat markazi va Jismoniy tarbiya kafedrasi bilan hamkorlikda jamoada sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga qaratilgan sport tadbirlarini tashkil etib kelmoqda. Xodimlar o‘rtasida sportning mini-futbol, stol tennis, shashka, shaxmat, badminton, volleybol, arqon tortish kabi turlaridan 14 ta musobaqa va turnirlar o‘tkazilib, 600 nafardan ortiq xodimning ishtiroki ta’minlandi.
Kasaba uyushmasi ijtimoiy himoyaga muxtoj, ehtiyojmand xodimlar va faxriy xodimlarga moddiy yordam berish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash ishlarida qatnashmoqda. Jumladan, Toshkent shahar Olmozor tumanidagi 1-sonli Respublika urush va mehnat faxriylari pansionati keksalari va TDYU faxriy xodimlarining holidan bayram kunlarida doimiy ravishda kafedralar bilan birgalikda xabar olib kelinmoqda.
Kasaba uyushmasi qo‘mita asosiy muammolaridan biri bu – Kasaba uyushmasi ijtimoiy va nodavlat tashkilotlar, xorijiy mamlakatlar va MDH davlatlari kasaba uyushmalari bilan hamkorlik qilishi va sog‘lomlashtirish yo‘nalishida (sanatoriya, dam olish uylari) xalqaro aloqalarni o‘rnatishi kerak.
Xodimlar uchun va ularning farzandlarining sog‘ligini mustahkamlash uchun beriladigan sanatoriyalarga yo‘llanmalarni olish navbatini elektron tizimga o‘tkazish kerak hamda mehnat ta’tili jadvali tasdiqlangandan keyin elektron murojaat tizimini yo‘lga qo‘yish lozim.

Information about the work performed by TheTrade Union of TSUL in 2023
Today, the TSUL United Trade Union Committee represents and protects the labor, socio-economic rights and interests of employees related to the general professional interests of employees in terms of their activity or type of study, and veterans receiving information and providing them with social support, creating comfortable and safe working conditions in an educational institution, implementing internal tourism, organizing vacations to various sanatoriums for the purpose of quality health of employees and their family members, such as collective, cultural - organizes public, entertainment and sports events.
According to the letter AP-01/83 dated May 1, 2023 from the Council of the Tashkent city branch of the TSUL United Trade Union Committee of the Education and Science Employees Trade Union of Uzbekistan, from May 11, 2023 Public institutions and public service employees of Uzbekistan were transferred to the service of the trade union. At the trade union committee plenum, 11 members of the trade union committee were elected. Permanent working body - members of the Executive Committee - consists of 5 people: Orazaliev M.K. - chairman, Nasirkhodzhaeva G.A. - Head of the Department of General Education Sciences and Culture, Bozorov I.Kh. - Head of the Operation and Maintenance Department, Niyazova N.J. - Professor V.B. of the Department of Uzbek Language and Literature, Polatov Sh.Sh. - Director of the Spirituality and Enlightenment Center, they are working in this capacity.
On March 31, 2023, between the university administration and the Trade Union Committee, a 17-chapter Collective Agreement that is aimed at ensuring other socio-economic rights and interests of team members related to work in the period of 2023-2025 was signed. The implementation of the clauses of this collective agreement is under regular public control. The commission for monitoring the fulfillment of the terms and obligations of the collective agreement works in the composition of the Trade Union Committee and the Employer's representatives in equal numbers, as well as the chairman of the TSUL Veterans' Council.
Currently, TSUL United Trade Union Committee has a total of 728 members.
As of December 29, 2023, the United Trade Union Committee received 269 appeals from our employees. Of these, 162 requests were made for material assistance, and 60 requests for referrals to sanatoriums or preventive treatment centers (12 of them were referrals for children of employees to a children's camp). The remaining 47 appeals are appeals of higher trade union organizations and other content. Of the 269 appeals received by the trade union committee, 249 (92.%) were satisfied, while 20 appeals (8.%) were delayed and employees were given an explanation.
Until December 29, 2023, the funds of the union were used by the University United Trade Union Committee for the following purposes. 477.7 million sums for cultural public events by the trade union; 90.5 million sums for health improvement (sanatoria and spas); 52.9 million sums for children's health camp; 82.4 million sums for public physical education and sports events; 152.6 million sums for financial assistance to workers; 10.3 million sums for economic and operational expenses; 6.7 million sums were spent on bank service expenses. At the same time, a total of 640.8 million sums have been transferred to the Tashkent City Council from the beginning of 2023.
If we focus on the work done by the Trade Union in 2023 alone, in order to strengthen the social protection of employees, the Trade Union provided 152.6 million sums of monetary assistance to 162 needy employees during 2023.
In order to strengthen the health of union members and their children, the trade union has given 44 employees and their parents preferential passes to in Zarkent, Humson, Kosonsoy, Aqtash Shaboda, Aqtash, Botanika, Zomin, Chimyon, Turon, Chinabad, Chorvoq, Chortoq, Ugam, and Livingstone resorts in 2023. Also, 20 employees' children were given preferential tickets to "Westcamp" and "Chotqol" children's camp.
In order to develop "domestic tourism" and organize collective and family vacations for employees, trips were organized for a total of 197 employees, including 65 employees to the cities of Khiva and Samarkand, 102 employees to the recreation center "Olmos" located in the Bostanliq district of Tashkent region, and 30 employees were sent to rest areas on the Supa plateau in the Zomin district of the Jizzakh region.
Also, visits of more than 306 employees were organized to Opera and Ballet Theater named after A. Navoi, State Satire Theater of Uzbekistan, Uzbek National Academic Drama Theater, Uzbek National Music Drama and Comedy Theaters named after Muqimi, located in Tashkent.
Also, on March 2-5, 2023 at the Alisher Navoi State Academic Grand Theater of Uzbekistan as part of the International Ballet Festival organized by the Fund for the Development of Culture and Art of Uzbekistan, Akram Khan (Great Britain ) and on March 5 the ballet "Bolero" by Maurice Bejar (Switzerland) were visited by 40 employees of the university.
Until now, the TSUL trade union has carried out significant work in taking the employees to solo and gala concerts of popular artists and singers. In the first quarter of this year, 600 employees, 466 employees in the second quarter, 230 employees in the third quarter, and 360 employees and 651 employees' children in the fourth quarter were taken to various concert programs.
The trade union organizes sports events aimed at promoting a healthy lifestyle in the community in cooperation with the Center for Spirituality and Enlightenment and the Department of Physical Education, based on the plan of collective, cultural, mass entertainment and sports events. Among the employees, 14 competitions and tournaments were held in mini-football, table tennis, checkers, chess, badminton, volleyball, tug-of-war, and the participation of more than 600 employees was ensured.
The trade union participates in the work of providing material assistance to employees in need of social protection, needy employees and veterans, and providing them with all-round support. In particular, the elderly people of the Republican boarding house for war and labor veterans No. 1 in the Olmozor district of Tashkent city and veteran employees of TSUL are constantly visited by the union participants together with the departments during the holidays.
One of the main issues of the trade union committee is that the trade union should cooperate with social and non-governmental organizations, trade unions of foreign countries and CIS countries, and establish international relations in the field of health improvement (sanatoriums, rest houses).
It is necessary to transfer the order of receiving referrals to sanatoriums for employees and to strengthen the health of their children to the electronic system, and after the approval of the work leave schedule, the electronic system should be launched.