TDYU KASABA UYUSHMASI TOMONIDAN 2023-YILDA AMALGA OSHIRILGAN ISHLAR BO‘YICHA AXBOROT
Bugungi kunda – TDYU Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi xodimlarning o‘z faoliyati yoki o‘qish turi bo‘yicha umumiy kasbiy manfaatlari bilan bog‘liq bo‘lgan, xodimlarning mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ifodalab, himoya qilib, faxriylarning holidan xabar olish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, ta’lim muassasasida qulay va xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratish, ichki turizmni amalga oshirish, xodimlar va ularning oila a’zolarini sifatli sog‘lomlashtirish maqsadida turli sihatgohlarga dam olishini tashkil etish kabi jamoaviy, madaniy-ommaviy, ko‘ngilochar va sport tadbirlarini tashkil etib kelmoqda.
TDYU Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari Kasaba uyushmasi Toshkent shahar bo‘linmasi Kengashidan
2023-yil 1-may kuni AP-01/83-sonli xatiga asosan, 2023-yil 11-may kunidan O‘zbekiston Davlat muassasalari va jamoat xizmati xodimlari kasaba uyushmasi xizmatiga o‘tkazildi. Kasaba uyushmasi qo‘mitasi plenumida – 11 nafar Kasaba uyushmasi qo‘mitasi a’zolari saylangan. Doimiy ishchi organi – Ijroiya qo‘mitasi a’zolari – 5 kishidan iborat bo‘lib, O‘razaliev M.K. – rais, Nosirxodjaeva G.A. – Umumta’lim fanlar va madaniyat kafedrasi mudiri, Bozorov I.X. – Ekspluatasiya va ta’mirlash boshqarmasi boshlig‘i, Niyazova N.J. – O‘zbek tili va adabiyot kafedrasi professor v.b, Po‘latov Sh.Sh. – Ma’naviyat va ma’rifat markazi direktoridan iborat tarkibda faoliyat olib bormoqda.
Universitet ma’muriyati bilan Kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasida
2023-yil 31-mart kuni jamoa a’zolarining mehnatga oid boshqa ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan 2023–2025-yillar uchun tuzilgan, 17 bobdan iborat Jamoa shartnomasi imzolangan. Ushbu jamoa shartnomasi bandlarining bajarilishi muntazam ravishda jamoatchilik nazoratiga olingan. Jamoa shartnomasi shartlari va majburiyatlarining bajarilishini nazorat qilish komissiyasi Kasaba uyushmasi qo‘mitasi va Ish beruvchi vakillaridan teng miqdorda hamda TDYU Faxriylar kengashi raisidan iborat tarkibda ish olib boradi.
Hozirgi kunda TDYU Birlashgan kasaba uyushma qo‘mitasi umumiy hisobda 728 nafar a’zolarini birlashtirgan.
Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasiga 2023-yilning 29-dekabr holatiga ko‘ra, xodimlarimiz tomonidan 269 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 162 tasi moddiy yordam, 60 ta murojaatlar esa sanatoriya yoki davolash profilaktika markazlariga yo‘llanmalar(shulardan 12 ta murojaat xodimlarning farzandini bolalar oromgohiga yo‘llanmalar) so‘rab murojaat qilingan. Qolgan 47 ta murojaatlar yuqori kasaba uyushmasi tashkilotlari va boshqa mazmundagi murojaatlardir. Kasaba uyushmasi qo‘mitasiga kelib tushgan murojaatlarning 269 tasidan 249 tasi (92.%i) qanoatlantirilgan bo‘lsa, 20 ta murojaat bo‘yicha (8.%i) ijrosi kechiktirilgan va xodimlarga tushuntirish berilgan.
Universitet Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi tomonidan
2023-yilning 29-dekabr sanasigacha kasaba uyushmasi mablag‘lari quyidagi maqsadlarda ishlatilgan. Kasaba uyushmasi tomonidan madaniy ommaviy tadbirlar uchun 477.7 mln. so‘m, sog‘lomlashtirish (sanatoriya, va kurortlar) uchun 90.5 mln. so‘m, bolalar sog‘lomlashtirish oromgohi uchun 52.9 mln. so‘m, ommaviy  jismoniy-tarbiya va sport tadbirlari uchun 82.4 mln. so‘m, ishchi-xodimlarga moddiy yordam puli 152.6 mln so‘m, xo‘jalik va ekspluatatsiya xarajatlariga
10.3 mln. so‘m, bank xizmati xarajatlariga 6.7 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘lari sarflangan. Shu bilan birga 2023-yil boshidan shu kungacha kasaba uyushmasi Toshkent shahar kengashiga a’zolik badali jami 640.8 mln. so‘m mablag‘ o‘tkazib berilgan.
Birgina 2023-yilda Kasaba uyushmasi tomonidan qilingan ishlarga to‘xtalib o‘tsak, Kasaba uyushmasi tomonidan xodimlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish maqsadida, 2023-yil davomida 162 nafar yordamga muhtoj xodimlarimizga jami 152.6 mln. so‘mlik pul ko‘rinishdagi moddiy yordam ko‘rsatildi.
Kasaba uyushmasi tomonidan kasaba uyushma a’zolari va ularning farzandlarining sog‘ligini mustahkamlash uchun 2023-yilda 44 nafar xodimlar va ularning ota-onalariga Zarkent, Xumson, Kosonsoy, Oqtosh shaboda, Oqtosh, Botanika, Zomin, Chimyon, Turon, Chinobod, Chorvoq, Chortoq, Ugam, va Livingstone dam olish maskanlariga imtiyozli yo‘llanma berildi. Shuningdek, xodimlarning 20 nafar farzandlariga “Westcamp” hamda “Chotqol” bolalar oromgohiga imtiyozli yo‘llanmalar berildi.
“Ichki turizm”ni rivojlantirish, xodimlarning jamoaviy va oilaviy dam olishini tashkil qilish maqsadida Xiva va Samarqand shahriga 65 nafar, Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida joylashgan “Olmos” dam olish maskaniga 102 nafar hamda Jizzax viloyati Zomin tumanida Supa platosida joylashgan dam olish maskanlariga 30 nafar xodimlar uchun sayohatlar uyushtirilib, buning doirasida jami 197 nafar xodimlar qamrab olindi.
Shuningdek, Toshkent shahrida joylashgan A.Navoiy nomidagi opera va balet teatri, O‘zbekiston davlat Satira teatri, O‘zbek milliy akademik drama teatri, Muqimiy nomidagi o‘zbek milliy musiqiy drama va komediya teatrlariga xodimlarning tashrifi tashkil etilib, bunda 306 nafardan ortiq xodimlar qamrab olindi. Shuningdek, 2023-yil 2–5-mart kunlari Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Davlat akademik Katta teatrida O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan Xalqaro balet festivali doirasida bo‘lib o‘tgan Akram Xon (Buyuk Britaniya) tomonidan sahnalashtirilgan “Jungle book reimagined” baletiga, 5-mart kuni Moris Bejarning (Shvetsariya) “Bolero” nomli baletiga 40 nafar xodimlar borishdi.
Bugungi kunga qadar TDYU kasaba uyushmasi xodimlarni el suygan san’atkorlar, xushovoz xonandalarning yakkaxon hamda gala konsertlariga olib borishda ham salmoqli ishlarni amalga oshirdi. Joriy yilning I choragida 600 nafar, II choragida 466 nafar, III choragida 230 nafar hamda IV chorak davomida 360 nafar xodimlar hamda 651 nafar xodimlarning farzandlari turli xil konsert dasturlariga olib borildi.
Kasaba uyushmasi jamoaviy, madaniy-ommaviy ko‘ngilochar hamda sport tadbirlar rejasiga asosan, Ma’naviyat va ma’rifat markazi va Jismoniy tarbiya kafedrasi bilan hamkorlikda jamoada sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga qaratilgan sport tadbirlarini tashkil etib kelmoqda. Xodimlar o‘rtasida sportning mini-futbol, stol tennis, shashka, shaxmat, badminton, volleybol, arqon tortish kabi turlaridan 14 ta musobaqa va turnirlar o‘tkazilib, 600 nafardan ortiq xodimning ishtiroki ta’minlandi.
Kasaba uyushmasi ijtimoiy himoyaga muxtoj, ehtiyojmand xodimlar va faxriy xodimlarga moddiy yordam berish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash ishlarida qatnashmoqda. Jumladan, Toshkent shahar Olmozor tumanidagi 1-sonli Respublika urush va mehnat faxriylari pansionati keksalari va TDYU faxriy xodimlarining holidan bayram kunlarida doimiy ravishda kafedralar bilan birgalikda xabar olib kelinmoqda.
Kasaba uyushmasi qo‘mita asosiy muammolaridan biri bu – Kasaba uyushmasi ijtimoiy va nodavlat tashkilotlar, xorijiy mamlakatlar va MDH davlatlari kasaba uyushmalari bilan hamkorlik qilishi va sog‘lomlashtirish yo‘nalishida (sanatoriya, dam olish uylari) xalqaro aloqalarni o‘rnatishi kerak.
Xodimlar uchun va ularning farzandlarining sog‘ligini mustahkamlash uchun beriladigan sanatoriyalarga yo‘llanmalarni olish navbatini elektron tizimga o‘tkazish kerak hamda mehnat ta’tili jadvali tasdiqlangandan keyin elektron murojaat tizimini yo‘lga qo‘yish lozim.

ИНФОРМАЦИЯ О ПРОДЕЛАННОЙ РАБОТЕ ПРОФСОЮЗА ТГЮУ В 2023 ГОДУ
Сегодня Объединенный комитет профсоюзов ТГЮУ представляет общие профессиональные интересы сотрудников в рамках неосновной деятельности или вида обучения связанных с деятельностью работников, социально-экономические права и выражение защиты своих интересов, заботу о ветеранах и предоставление им социальной поддержки, комфортную и безопасную работу в образовательном учреждении, создание условий для реализации внутреннего туризма, организацию отдыха в различных санаториях с целью улучшения качества здоровья сотрудников и членов их семей, а также организацию коллективных, культурно-общественных, развлекательных и спортивных мероприятий.
Согласно официальному письму Совета Ташкентского городского отделения Союза работников образования и науки Узбекистана АП-01/83 от 1 мая 2023 года, Комитета Объединенного профсоюза ТГЮУ от 11 мая 2023 года государственные учреждения Узбекистана и работники коммунальной службы были переведены на профсоюзную службу. На пленуме профкома были избраны 11 членов профкома. В состав постоянного рабочего органа – Исполнительного комитета входят 5 человек: Уразалиев М.К. – председатель, Носирходжаева Г.А. – заведующая кафедрой общеобразовательных дисциплин и культуры, Бозоров И.X. – начальник отдела эксплуатации и технического обслуживания, Ниязова Н.Ж. – профессор кафедры узбекского языка и литературы, Пулатов Ш.Ш. – директор Центра духовности и просветительства ТГЮУ.
Между ректоратом университета и профкомом 31 марта 2023 года подписан Коллективный договор на 2023-2025 годы, состоящий из 17 глав, направленный на обеспечение иных социально-экономических прав и интересов членов коллектива, связанных с трудовой деятельностью. Выполнение положений настоящего коллективного договора подлежит регулярному общественному контролю. Комиссия по контролю за выполнением условий и обязательств коллективного договора работает в составе профкома и представителей работодателя в равном количестве, а также председателя Почетного совета ТГЮУ. Выполнение положений настоящего коллективного договора подлежит регулярному общественному контролю. Комиссия по контролю за выполнением условий и обязательств коллективного договора работает в составе профкома и представителей работодателя в равном количестве, а также председателя Почетного совета ТГЮУ.
На сегодняшний день Комитет профсоюза ТГЮУ объединяет 728 сотрудников.
По состоянию на 29 декабря 2023 года в ОКП поступило 269 обращений от наших сотрудников. Из них: 162 – о материальной помощи, 60 – о направлении в санатории или профилактические центры (из них, отдых 12 детей сотрудников в детском лагере), остальные 47 обращений из вышестоящих профсоюзных организаций и другие. Из 269 обращений – 92%, поступивших в профком, были удовлетворены, а 8% (20 обращений) были задержаны и работникам даны объяснения.
Профсоюзные средства до 29 декабря 2023 года использовались Объединенным профсоюзным комитетом университета на следующие цели: культурно-массовые мероприятия профсоюза – 477,7 млн. сумов; оздоровление (санатории и курорты) – 90,5 млн сумов; детский оздоровительный лагерь – 52,9 млн сумов; массовые физкультурно-спортивные мероприятия – 82,4 млн сумов; материальная помощь работникам – 152,6 млн сумов; расходы по эксплуатации хозяйства – 10,3 миллиона сумов; по банковскому обслуживанию израсходованы средства в размере 6,7 млн сумов. При этом, с начала 2023 года по сегодняшний день членский взнос профсоюза в Ташкентский горсовет составляет 640,8 миллиона сумов.
Если ориентироваться на работу, проделанную профсоюзом только в 2023 году, то в целях усиления социальной защиты работников профсоюз выделил 152,6 млн сумов, таким образом оказал финансовую помощь 162 работникам, нуждающимся в помощи.
В целях укрепления здоровья членов профсоюза и их детей в 2023 году профсоюз выдал льготные направления 44 работникам и их родителям в Заркент, Хумсан, Косонсой, Акташ-Шабода, Акташ, Ботаника, Заамин, Чимган, Турон, Чинабад, Чарвак. Льготные путевки получили сотрудники на курорты Чорток, Угам и Ливингстон. Кроме того, 20 детям сотрудников были предоставлены льготные путевки в детские лагеря «Весткемп» и «Чоткол».
В целях развития «внутреннего туризма» и организации коллективного и семейного отдыха сотрудников 65 человек направлены в города Хиву и Самарканд, 102 человека направлены на базу отдыха «Олмос», расположенную в Бостанлыкском районе Ташкентской области. На базу отдыха, расположенную на плато Супа Заминского района Джизакской области, направлено 30 человек, для сотрудников организованы поездки, всего охвачено 197 сотрудников.
Также было организовано посещение сотрудников ГАБТ имени А.Навои, Государственного театра сатиры Узбекистана, Узбекского национального академического драматического театра, Узбекского национального театра музыкальной драмы и комедии имени Мукими в г. Ташкенте (более 306 сотрудников). Кроме этого, спектакль «Jungle book reimagined» в постановке Акрам Хана (Великобритания), который состоялся 2-5 марта 2023 года в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои в рамках Международного фестиваля балета, организованного Фондом развития и 5 марта балет «Болеро» Мориса Бежара (Швейцария) посетили 40 сотрудников.
На сегодняшний день профсоюзом ТДЮУ также проведена значительная работа по привлечению сотрудников на сольные и гала-концерты популярных артистов и певцов. В первом квартале текущего года на различные концертные программы были приглашены 600 сотрудников, во втором квартале – 466 сотрудников, в третьем квартале – 230 сотрудников, в четвертом квартале – 360 сотрудников и 651 детей сотрудников университета.
Профсоюз организует спортивные мероприятия, направленные на пропаганду здорового образа жизни в обществе, совместно с Центром духовности и просветительства и кафедрой физического воспитания и спорта на основе плана коллективных, культурно-массовых, зрелищных и спортивных мероприятий. Среди сотрудников проведено 14 соревнований и турниров по мини-футболу, настольному теннису, шашкам, шахматам, бадминтону, волейболу, перетягиванию каната, в которых обеспечено участие более 600 сотрудников.
Профсоюз участвует в работе по оказанию материальной помощи и всесторонней поддержки нуждающихся в социальной защите работников, нуждающихся сотрудников и ветеранов. В частности, отделы и кафедры по праздникам посещают пожилых людей в Республиканском доме-престарелых для ветеранов войны и труда №1 Алмазарского района Ташкента и почетных сотрудников ТГЮУ.
Одной из основных задач профкома является то, что профсоюз должен сотрудничать с общественными и неправительственными организациями, профсоюзами зарубежных стран и стран СНГ, налаживать международные связи в сфере укрепления здоровья (санатории, дома отдыха).
Необходимо упорядочить прием направлений через электронную систему в санатории для сотрудников в целях укрепления здоровья их детей после того, как будет утвержден график рабочих отпусков, а также установить систему электронных заявлений.