2022/2023-oʻquv yili uchun qoʻshma taʼlim dasturlariga oʻqishga qabul qilish boʻyicha
Qo‘shma ta’lim (ikki diplomli) dasturi — O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy hamkor oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida imzolangan shartnomaga muvofiq kadrlar tayyorlashni va bitiruvchilariga oliy ma’lumot olganligi to‘g‘risidagi barcha xorijiy hamkor oliy ta’lim muassasalari joylashgan davlatlarda tan olinadigan kvalifikatsiya (diplom) berilishini nazarda tutuvchi ta’lim dasturi.
Qoʻshma ta’lim dasturlari boʻyicha ta’lim olish afzalliklar:
– TDYU va xorijiy hamkor OTMlardan birida bir vaqtning oʻzida ta’lim olish;
– Oʻzbekiston va chet elda nostrifikatsiyasiz ishlash huquqini beruvchi ikkita diplom;
– oʻqishga kirish va xalqaro darajada ta’lim olish uchun yana bir imkoniyat.
Bu muhim: TDYUning ikki diplomli dasturlari haqida axborotni tezkor tarzda olish uchun maxsus Telegram kanalimizga obuna bo’ling: https://t.me/DDprograms.
TDYU qaysi xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan ikki diplomli dasturlarni amalga oshirmoqda
Toshkent davlat yuridik universiteti xorijiy OTMlar bilan quyidagi ikki diplomli bakalavriat dasturlariga talabalarni oʻqishga qabul qiladi:
1. V.Yakovlev nomidagi Ural davlat yuridik universiteti (Rossiya, Yekaterinburg sh.) bilan:
– 4-yillik kunduzgi bakalavriat – 50 ta oʻrin;
– 3-yillik kunduzgi bakalavriat – 35 ta oʻrin;
2. N.Lobachevskiy nomidagi Nijniy Novgorod Milliy tadqiqot davlat universiteti (Rossiya, Nijniy Novgorod sh.) bilan:
– 4-yillik kunduzgi bakalavriat – 25 ta oʻrin;
– 3-yillik kunduzgi bakalavriat – 25 ta oʻrin;
3. Y.Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti (Belarus, Grodno sh.) bilan:
– 3-yillik kunduzgi bakalavriat – 50 ta oʻrin;
– 5-yillik sirtqi bakalavriat – 25 ta oʻrin;
4. M.Narikbayev nomidagi KAZGYU universiteti (Qozogʻiston, Nur-Sulton sh.) bilan 4-yillik kunduzgi bakalavriat – 50 ta oʻrin.
Barcha ikki diplomli dasturlar boʻyicha taʻlim tili – rus tili.
3-yillik bakalavriatga faqat Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi yuridik texnikumlarning 2020/2021 va 2021/2022-oʻquv yillari bitiruvchilari qabul qilinadi.
V.Yakovlev nomidagi Ural davlat yuridik universiteti bilan qoʻshma taʻlim dasturiga oʻqishga kirish uchun qanday hujjatlar topshiriladi
UrDYU bilan dasturga kirish uchun abituriyent avval TDYU saytida keyin esa UrDYU saytida 18.08.2022yil soat 18:00ga qadar roʻyxatdan oʻtishi shart.
Bu muhim! Faqat bitta saytda roʻyxatdan oʻtilganida hujjatlar qabul qilinmagan deb hisoblanadi.
Yuklanadigan hujjatlar:
1. Pasport yoki ID-karta;
2. Ta’lim toʻgʻrisida hujjat:
а) 11-sinf attestati;
yoki
b) litsey, kollej, texnikum diplomi ilovasi bilan;
3. Fotosurat (3×4).
TDYU saytida roʻyxatdan oʻtish yoʻriqnomasi. Texnik yordam: +998770213512, +998770213612 (tel. va Telegram).
UrDYU saytida roʻyxatdan oʻtish yoʻriqnomasi. Texnik yordam:
Tel.:+73433744012;
WhatsApp: +79226016982;
Telegram: +79827222918.
Bu muhim! Rus tilini kamida B1 darajasida bilishi haqida sertifikatga ega abituriyentlar 2-bosqich testidan ozod qilinib, ushbu bosqich uchun maksimal ball oladi. Shuning uchun abituriyent TDYU saytida roʻyxatdan oʻtganida sertifikatni yuklashi shart.
Boshqa tillar boʻyicha sertifikatlar 2-bosqich testidan ozod qilmaydi.
N.Lobachevskiy nomidagi Milliy tadqiqot Nijniy Novgorod davlat universiteti bilan qoʻshma taʻlim dasturiga oʻqishga kirish uchun qanday hujjatlar topshiriladi
NNDU bilan dasturga kirish uchun abituriyent avval TDYU saytida keyin esa NNDU saytida 21.08.2022yil soat 24:00ga qadar roʻyxatdan oʻtishi shart.
NNDU saytida roʻyxatdan oʻtish yoʻriqnomasi. Texnik yordam: +79056650407 (tel. va Telegram).
Y. Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti bilan qoʻshma taʻlim dasturiga oʻqishga kirish uchun qanday hujjatlar topshiriladi
GrDU bilan dasturga kirish uchun abituriyent TDYU saytida 30.08.2022-yil soat 24:00ga qadar roʻyxatdan oʻtishi shart.
2. Tug‘ilganlik to‘g‘risida guvohnoma;
3. Ta’lim to‘g‘risida hujjat:
4. Fotosurat (3×4).
M.S.Narikbayev nomidagi KAZGYU universiteti bilan qoʻshma taʻlim dasturiga oʻqishga kirish uchun qanday hujjatlar topshiriladi
KAZGYU bilan dasturga kirish uchun abituriyent TDYU saytida 30.08.2022-yil soat 24:00ga qadar roʻyxatdan oʻtishi shart.
2. Ta’lim to‘g‘risida hujjat:
TDYU saytida roʻyxatdan oʻtish yoʻriqnomasi (https://teletype.in/@tdyu/L0t_KPL0JMz). Texnik yordam: +998770213512, +998770213612 (tel. va Telegram).
Qoʻshma taʼlim dasturlari boʻyicha toʻlov-kontrakt miqdori qanday
Ikki diplomli dasturlar boʻyicha taʻlim olish faqat toʻlov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Toʻlov-kontrakt miqdori xorijiy hamkor universitetlardagi oʻqish narxidan kelib chiqqan holda quyidagicha belgilangan:
1. V.Yakovlev nomidagi Ural davlat yuridik universiteti (Rossiya, Yekaterinburg sh.) bilan dastur boʻyicha – taxminan 3 400 AQSh dollari (ekvivalentda);
2. N.Lobachevskiy nomidagi Nijniy Novgorod Milliy tadqiqot davlat universiteti (Rossiya, Nijniy Novgorod sh.) bilan dastur boʻyicha – taxminan 3 200 AQSh dollari (ekvivalentda);
3. Y.Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti (Belarus, Grodno sh.) bilan dastur boʻyicha – taxminan 2 800 AQSh dollari (ekvivalentda);
4. M.Narikbayev nomidagi KAZGYU universiteti (Qozogʻiston, Nur-Sulton sh.) bilan bilan dastur boʻyicha – taxminan 3 000 AQSh dollari (ekvivalentda).
Toʻlov semestr va chorak boʻyicha amalga oshirilishi ham mumkin.
Qoʻshma taʼlim dasturlariga kirish sinovlari qanday oʻtadi
Kirish imtihonlari 2 bosqichda oʻtkaziladi.
1-bosqichda:
KAZGYU va GrDU dasturlari boʻyicha – mustaqil va tanqidiy fikrlash hamda ingliz tilini bilish darajasini aniqlash uchun suhbat oʻtkaziladi;
UrDU va NNDU dasturi boʻyicha – “Rus tili” va “Jamiyatshunoslik” fanlaridan test oʻtkaziladi.
2-bosqichda barcha dasturlar boʻyicha DTM rus tili boʻyicha test oʻtkazadi.
Dasturdan qatʻi nazar:
1-bosqich imtihonlarida maksimal ballning kamida 30%ini toʻplagan abituriyentlar 2-bosqich testiga qoʻyiladilar;
2-bosqich testida maksimal ballning kamida 40%ini olgan abituriyentlar dasturga oʻqishga kirish uchun tanlovda qatnashadilar va kirish parametrlari asosida oʻqishga qabul qilinadilar;
rus tilini kamida B1 darajasida bilishi haqida milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega boʻlgan abituriyentlar 2-bosqich testidan ozod qilinib, ularga ushbu bosqich uchun maksimal ball beriladi.

о приеме на обучение по совместным образовательным программам бакалавриата
Совместная образовательная (двудипломная) программа – образовательная программа, которая в соответствии с договором между высшей образовательной организацией Республики Узбекистан и зарубежной партнерской образовательной организацией предусматривает подготовку кадров и присвоение выпускникам квалификации (выдачу диплома), признаваемой в Республике Узбекистан и стране зарубежной партнерской образовательной организации.
Преимущества обучения по двудипломным программам:
– учеба одновременно в ТГЮУ и одном из зарубежных партнерских вузов;
– два диплома с правом работать в Узбекистане и за рубежом без нострификации;
– новая попытка поступить на учебу и получить образование мирового уровня.
Важно: Чтобы получать оперативную информацию о двудипломных программах ТГЮУ, подпишитесь на специальный Telegram-канал: https://t.me/DDprograms.
С какими зарубежными вузами ТГЮУ реализует двудипломные программы
Ташкентский государственный юридический университет принимает студентов на обучение по следующим совместным образовательным программам в партнерстве с зарубежными вузами:
1. с Уральским государственным юридическим университетом им. В.Яковлева (Россия, г. Екатеринбург):
– очный 4-летний бакалавриат – 50 мест;
– очный 3-летний бакалавриат – 35 мест;
2. с Нижегородским государственным университетом им. Н.Лобачевского (Россия, г. Нижний Новгород):
– очный 4-летний бакалавриат – 25 мест;
– очный 3-летний бакалавриат – 25 мест;
3. с Гродненским государственным университетом им. Янки Купалы (Беларусь, г. Гродно):
– очный 3-летний бакалавриат – 50 мест;
– заочный 5-летний бакалавриат – 25 мест;
4. с Университетом КАЗГЮУ им. М.С.Нарикбаева (Казахстан, г. Нур-Султан) – очный 4-летний бакалавриат, 50 мест.
На 3-летний бакалавриат принимаются только выпускники юридических техникумов Министерства юстиции Республики Узбекистан 2020/2021 и 2021/2022 учебных годов.
Как сдать документы для поступления на совместную образовательную программу
с Уральским государственным юридическим университетом им. В.Яковлева
Для поступления на программу с УрГЮУ абитуриент обязан зарегистрироваться на сайте ТГЮУ, а потом на сайте УрГЮУ до 18:00 18.08.2022 г.
Важно! При регистрации только на одном сайте документы не считаются принятыми.
Нужно загрузить:
1. Паспорт или ID-карту;
2. Документ об образовании:
а) аттестат за 11 классов;
или
б) диплом лицея, колледжа или техникума с приложением об оценках;
3. Фотографию (3×4).
Инструкция по регистрации на сайте ТГЮУ. Техподдержка ТГЮУ: +998 77 021-35-12, +998 77 021-36-12 (звонки и Telegram).
Инструкция по регистрации на сайте УрГЮУ. Техподдержка УрГЮУ:
Телефон:+73433744012;
WhatsApp: +79226016982;
Telegram: +79827222918.
Важно! Абитуриенты с сертификатом о владении русским языком на уровне не менее B1 не сдают тесты 2-этапа вступительных испытаний и получают максимальный балл за данный этап. Для этого абитуриент обязан загрузить сертификат при регистрации на сайте ТГЮУ.
Сертификаты по другим языкам не освобождают от тестов 2-этапа.
Какие документы нужно сдать для поступления на совместную образовательную программу
с Нижегородским государственным университетом им. Н.Лобачевского
Для поступления на программу с ННГУ абитуриент обязан зарегистрироваться на сайте ТГЮУ, а потом на сайте ННГУ до 24:00 21.08.2022 г.
Инструкция по регистрации на сайте ННГУ. Техподдержка ННГУ: +79056650407 (звонки и Telegram).
Какие документы нужно сдать для поступления на совместную образовательную программу сГродненским государственным университетом им. Я.Купалы
Для поступления на программу с ГрГУ абитуриент обязан зарегистрироваться на сайте ТГЮУ до 24:00 30.08.2022 г.
2. Свидетельство о рождении;
3. Документ об образовании:
4. Фотографию (3×4).
Какие документы нужно сдать для поступления на совместную образовательную программу с Университетом КАЗГЮУ им. М.С.Нарикбаева
Для поступления на программу с КАЗГЮУ абитуриент обязан зарегистрироваться на сайте ТГЮУ до 24:00 30.08.2022 г.
Какова стоимость обучения по совместным образовательным программам
Обучение по совместным образовательным программам – только на платно-контрактной основе.
Сумма контракта зависит от стоимости обучения в зарубежных партнерских вузах:
1. по программе с Уральским государственным юридическим университетом им. В.Яковлева (Россия, г. Екатеринбург) – в эквиваленте примерно 3 400 долларов США за год;
2. по программе с Нижегородским государственным университетом им. Н.Лобачевского (Россия, г. Нижний Новгород) –примерно 3 200 долларов США за год (в эквиваленте);
3. по программе с Гродненским государственным университетом им. Янки Купалы (Беларусь, г. Гродно) –примерно 2 800 долларов США за год (в эквиваленте);
4. по программе с Университетом КАЗГЮУ им. М.С.Нарикбаева (Казахстан, г. Нур-Султан) –примерно 3 000 долларов США за год (в эквиваленте).
Возможна оплата по семестрам и кварталам.
Как проходят вступительные испытания на совместные образовательные программы
Вступительные испытания пройдут в 2 этапа.
На 1-м этапе проводятся:
по программам с КАЗГЮУ и ГрГУ –собеседование по самостоятельному и критическому мышлению, а также английскому языку;
по программе с УрГЮУ и ННГУ – онлайн-тесты по «Русскому языку» и «Обществознанию».
На 2-м этапе по всем программам Государственный центр тестирования проводит тесты по русскому языку.
Независимо от программы:
– на тесты 2-го этапа допускаются абитуриенты, набравшие 30% и более от максимально возможного балла на вступительных испытаниях первого этапа;
– конкурсе на поступление участвуют и, исходя из параметров приема, принимаются на обучение абитуриенты, которые получили не менее 40% от максимального балла на тестах 2-го этапа;
– абитуриенты с национальным или международным сертификатом о владении русским языком на уровне не менее B1 не сдают тесты второго этапа и получают максимальный балл за данный этап. При этом сертификаты по другим языкам (например, IELTS, TOEFL и т.д.) не освобождают абитуриента от обязанности сдавать тесты второго этапа вступительных испытаний.