Oʻzbekistonda boʻlib oʻtadigan UNESCO sessiyasi Italiyada targʻib qilindi
Xabaringiz bor, ayni paytda Toshkent davlat yuridik universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Baxshillo Xodjaev xizmat safari bilan Italiyada bo‘lib turibdi.
Safar doirasida B.Xodjayev Roma Tre universiteti tashrif buyurib, mazkur muassasaning rahbariyati va professor-oʻqituvchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda 2025-yilda Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan UNESCO bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik jarayonlari, davlatchiligimiz rivojining uch ming yildan ziyod tarixi, jahon sivilizatsiyaga beqiyos hissa qoʻshgan buyuk ajdodlarimizning ilmiy, madaniy va ma’naviy merosi hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar natijalari haqida ma’lumot berildi.
Xorijiy hamkorlar tomonidan mazkur sessiyani oʻtkazishda hamkorlik qilish hamda madaniy merosni asrab-avaylash borasida Italiyaning tajribasini ham ulashish istagi bildirildi.

В Италии состоялась дискуссия о предстоящей Сессии ЮНЕСКО, которая пройдет в Узбекистане
Как вы знаете, в настоящее время проректор по научной работе и инновациям Ташкентского государственного юридического университета Бахшилло Ходжаев находится в командировке в Италии.
В рамках поездки Б.Ходжаев посетил университет Roma Tre и встретился с руководством и профессорско-преподавательским составом данного учреждения.
На встрече была представлена информация о процессах подготовки к 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в 2025 году в Самарканде, о многолетней истории развития нашей государственности, научном, культурном и духовном наследии наших великих предков, внесших неоценимый вклад в мировую цивилизацию, а также о результатах проводимых в стране реформ.
Зарубежные партнеры выразили желание сотрудничать в проведении данной сессии, а также поделиться опытом Италии в области сохранения культурного наследия.