Huquqbuzarliklar profilaktikasi — amalda
Bugungi kunda mamlakatimizda huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish, jinoyat sabablarini aniqlash va bartaraf etishning mahallabay tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Toshkent davlat yuridik universiteti ishchi guruhi ham ushbu yo‘nalishdagi keng ko‘lamli ishlarda faol ishtirok etmoqda.
Xususan, universitet tomonidan ilmiy yondashuv asosida huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish metodikasini yaratish maqsadida poytaxtimizning Mirobod va Yashnobod tumanlarida 25 nafar professor-o‘qituvchilari, doktorantlari va mustaqil izlanuvchilaridan iborat ishchi guruh shakllantirildi .
Ishchi guruh huquqni muhofaza qilish organlari vakillari bilan hamkorlikda Yashnobod tumanidagi “Bayqo‘rg‘on” va “Kattaqo‘yliq” mahallalari, Mirobod tumanidagi “Sharof Rashidov”, “Inokobod” va “Fitrat” mahallalari aholisini qiynayotgan muammo va kamchiliklarni o‘rganib, ularning sabablarini o‘rganmoda. Shuningdek, mazkur mahallarda huquqbuzarliklar profilaktikasi borasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilinib, mutaxassislar tomonidan bu boradagi faoliyatni takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilmoqda.

Профилактика правонарушений – в действии
Сегодня вопросы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью решаются непосредственно на местах посредством выявления и устранения причин совершения преступлений в разрезе каждой махалли.
В этой масштабной работе активное участие принимает рабочая группа Ташкентского государственного юридического университета.
В целях раннего предупреждения правонарушений, разработки методики борьбы с преступностью в Мирабадском и Яшнабадском районах столицы на основе научного подхода сформирована рабочая группа в составе 25 преподавателей, докторантов и самостоятельных соискателей ТГЮУ.
Рабочая группа в сотрудничестве с представителями правоохранительных органов проводит изучение проблем, волнующих жителей махаллей «Байкурган» и «Каттакуйлик» Яшнабадского района, махаллей «Шароф Рашидов», «Инокобод» и «Фитрат» Мирабадского района, а также анализ работы, проводимой по профилактике правонарушений. Специалистами разрабатываются предложения по совершенствованию деятельности в данном направлении.