Botirjon Qosimov AQShning Berkli Kaliforniya universitetida ilmiy stajirovka o‘tamoqda
Toshkent davlat yuridik universiteti “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchisi, yuridik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Botirjon Qosimov AQShning Berkli Kaliforniya universiteti Huquq maktabi va uning huzuridagi Sud tadqiqotlari institutida 3 oylik ilmiy stajirovka o‘tamoqda.
Botirjon Qosimov AQShda sudyalar mustaqilligini ta’minlashning konstitutsiyaviy-huquqiy asoslarini tadqiq qilmoqda. Xususan, u tadqiqot doirasida sud hokimiyati mustaqilligi doktrinasi, sud hokimiyati mustaqilligi va javobgarligining nisbati, sud hokimiyati mustaqilligiga nisbatan to‘siqlarning kelib chiqishi, sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlashning konstitutsiyaviy asoslari, sudyalarni intizomiy javobgarlikka tortish mexanizmi hamda sudlar faoliyatini raqamlashtirish va uning sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlashdagi o‘rni bo‘yicha izlanishlar olib bormoqda.
Ilmiy stajirovka yakunida Botijon Qosimov tomonidan Kaliforniya universiteti Huquq maktabida tadqiqot natijalari bo‘yicha taqdimot o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun: Berkli Kaliforniya universiteti AQShning davlat universitetlari reytingida 1-o‘rinni, xalqaro QS reytingida 27-o‘rinni, universitetning Huquq maktabi esa huquq maktablari reytingida 9-o‘rinni egallaydi.

Ботиржон Косимов проходит научную стажировку в Калифорнийском университете в Беркли
Исполняющий обязанности доцента кафедры конституционного права Ташкентского государственного юридического университета, доктор философии по юридическим наукам (PhD) Ботиржон Косимов проходит 3-месячную научную стажировку в Школе права Калифорнийского университета в Беркли и Институте судебных исследований при данном вузе.
Ботиржон Косимов исследует конституционно-правовые основы обеспечения независимости судей в США. В частности, в рамках исследования он изучает доктрину независимости судебной власти, соотношение независимости и ответственности судебной власти, происхождение препятствий к независимости судебной власти, конституционные основы обеспечения независимости судебной власти, механизм привлечения судей к дисциплинарной ответственности, а также цифровизацию деятельности судов и ее роль в обеспечении независимости судебной власти.
По окончании научной стажировки Ботиржон Косимов планирует провести презентацию о результатах исследования в Школе права Калифорнийского университета.
Для справки: Калифорнийский университет в Беркли занимает 1-е место в рейтинге государственных университетов США, 27-е место в международном рейтинге QS, а Школа права университета занимает 9-е место в рейтинге школ права.