“Финансовое право Республики Узбекистан” darsligining taqdimoti o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universiteti Axborot-resurs markazida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ)ning “Markaziy Osiyoda huquqiy davlatchilikni ilgari surish” dasturi va “Ma’muriy va moliya huquqi” kafedrasi bilan hamkorligida nashr etilgan “Финансовое право Республики Узбекистан” darsligining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda GIZning “Markaziy Osiyoda huquqiy davlatchilikni ilgari surish” dasturi rahbari Yorg Pudelka, loyiha kordinatori Sanjar Nazarov, “Ma’muriy va moliya huquqi” kafedrasi mudiri Sardor Yusupov va universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Marosim davomida hamkorlikni davom ettirish va birgalikda “Ma’muriy moliya” darsligini chop etish masalalari muhokama qilinib, bu borada kelishuvga erishildi.
Shuningdek, GIZ tomonidan mualliflarga va Axborot-resurs markaziga yangi darslikning nusxalari topshirildi.

Presentation of the textbook "Financial Law of the Republic of Uzbekistan" has been conducted
At the Information and Resource Center of Tashkent State University of Law, the presentation of the textbook "Financial Law of the Republic of Uzbekistan", published by the program "Assistance to Legal Statehood in the Countries of Central Asia" of the German Society for International Cooperation (GIZ) together with the Department of Administrative and Financial Law has been conducted.
The event was attended by the Head of the program "Assistance to Legal Statehood in the Countries of Central Asia" GIZ George Pudelka, "Assistance to Legal Statehood in Central Asia" project coordinator Sanjar Nazarov, the head of the Department of Administrative and Financial Law Sardor Yusupov, teachers of the university.
During the ceremony, they discussed the continuation of cooperation and joint publication of the textbook "Administrative Finance" and reached an agreement on this issue.
GIZ also handed over copies of the new textbook to the authors and the Information and Resource Center.