TDYUda Misrning O‘zbekistondagi Elchisi Tamir Hammad bilan uchrashuv o‘tkazildi
Misrning O‘zbekistondagi Elchisi Tamir Hammad va Missiya rahbari o‘rinbosari Xanan Bashari xonim Toshkent davlat yuridik universitetiga tashrif buyurdi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan uchrashuvda TDYU rektori v.b., professor, Dr. Islambek Rustambekov, Xalqaro hamkorlik va uzluksiz ta’lim bo‘yicha prorektor Dr. Axtam Yakubov, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Dr. Fitrat Umirov ishtirok etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar, turli sohalar, jumladan, ta’lim sohasidagi hamkorlik imkoniyatlari va bu borada amalga oshirilayotgan ishlar xususida so‘z yuritildi.
Shuningdek, TDYU va Misr oliy ta’lim muassasalari, xususan, Qohira universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, akademik almashinuv dasturlarini tashkil etish, birgalikda qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida mehmonlarga Toshkent davlat yuridik universitetida o‘tkaziladigan “The First Interntational Youth Legal Forum in Tashkent” xalqaro forumi haqida ma’lumot berilib, misrlik talabalarni ham ushbu nufuzli anjumanga jalb etish yuzasidan fikr almashildi.

В Ташкентском государственном юридическом университете прошла международная научно-практическая конференция на тему «Узбекистан и ВТО: формирование будущей торговой политики»
В конференции, организованной в рамках реализации Стратегии Узбекистана – 2030 кафедрой международного права и прав человека, приняли участие ведущие эксперты из Узбекистана и зарубежных университетов, в том числе Университета Глазго (Великобритания), Экономического университета Нагоя (Япония), Национального университета Йокогамы (Япония) и Ливерпульского университета (Великобритания), Палаты по защите авторских прав работников искусства, творческих деятелей и исполнителей.
В ходе мероприятия участники обсудили ключевые вызовы и возможности для Узбекистана на пути вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО), а также пути адаптации законодательства и экономической политики страны к международным стандартам. На конференции подчеркнта важность участия Узбекистана в ВТО для устойчивого экономического роста и повышения конкурентоспособности на мировых рынках. Также участники отметили необходимость дальнейшей модернизации национальной торговой системы и укрепления международного сотрудничества.
По итогам конференции планируется публикация сборника материалов, который включит выступления спикеров и обсуждения. Желающие могут подать свои работы (статьи) преподавателю кафедры международного права и прав человека Тиллабоеву Шохрухбеку по телеграм-адресу https://t.me/Shohruh_TM до 20 сентября.