Toshkent davlat yuridik universitetining kovorking markazida tashkil etilgan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vаziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov, Toshkent davlat yuridik universiteti rektori v.v.b., yuridik fanlari doktori, professor Islambek Rustambekov, universitet Ilmiy boshqarmasi xodimlari, Huquqiy tashabbuslar va innovatsiyalar markazi xodimlari va doktorantlar ishtirok etdi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda mamlakatimizda ilmiy faoliyat shug‘ullanish va ilmiy muhitni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, bu yo‘nalishda yechimini kutib turgan masalalar muhokama qilindi.
Xususan, ilmiy tadqiqotlarning yagona bazasini yaratish, doktorantlar faoliyatini raqamlashtirish, e-researcher.uz platformasi va litsenziya kelishuvlari tizimini rivojlantirish, patentlar, mualliflik huquqlari, va ilmiy yutuqlarni tijoratlashtirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bir so‘z bilan aytganda, uchrashuv ilmiy muhitni yaxshilash va doktorantlarning tadqiqotlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan fikr va tajriba almashish maydoni bo‘lib xizmat qildi.

Статья Исламбека Рустамбекова опубликована в престижном малазийском издании
Статья исполняющего обязанности ректора Ташкентского государственного юридического университета, доктора юридических наук, профессора Исламбека Рустамбекова под названием «Узбекско-Малайзийское сотрудничество в сфере высшего образования нацелено на дальнейшее расширение» опубликована в малазийском издании «New Straits Times».
В данной аналитической статье рассматривается первый Узбекско-Малайзийский образовательный форум, его содержание, значение, а также сотрудничество, налаженное между двумя странами в сфере образования.
К сведению: данная статья профессора Исламбека Рустамбекова является первой статьей о первом узбекско-малайзийском форуме, опубликованной ректорами нашей страны в малазийских изданиях.