TDYU Transformatsiya bo‘limi tomonidan Toshkent davlat yuridik universitetini Buyuk Britaniyaning QAA — Sifat kafolati agentligi tomonidan o‘tkaziladigan xalqaro akkreditatsiyaga tayyorlab borishga kirishildi.
Shu munosabat bilan 13-15-iyun kunlari “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkilotining moliyaviy ko‘magida o‘quv dasturlari (sillabuslar)ni xalqaro standartlarga moslashtirgan holda takomillashtirishga qaratilgan trening tashkil etildi. Mashg‘ulotlar Buyuk Britaniyadan tashrif buyurgan ekspert-trenerlar: professor Richard Graims (mustaqil ekspert) va York universiteti Huquq maktabi professor Stefan Levet tomonidan olib borildi.
Treningda universitetning Transformatsiya bo‘limi, Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi, O‘quv-uslubiy boshqarmasi (Registrator ofisi), fakultet dekanlarining o‘quv yo‘nalishi bo‘yicha o‘rinbosarlari, kafedralarning o‘quv yo‘nalishiga mas’ul professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Mashg‘ulotlar davomida o‘quv dasturlari (sillabuslar)ga Buyuk Britaniyaning QAA talablari, sillabuslar asosida baholash va o‘qitish, ChatGPTning o‘quv dasturlariga ta’siri, o‘quv rejasi va sillabuslarning aloqasi, moduldan kutilayotgan natijalarni belgilashda SMART tamoyili, assessmentni ishlab chiqishda e’tibor qaratish kerak bo‘lgan muhim jihatlar muhokama qilindi.
Ishtirokchilar treningda o‘zlashtirgan ma’lumotlari asosida o‘z tarkibiy bo‘linmalarida seminar tashkil etadi va yangiliklarni hamkasblariga yetkazadi.

Ташкентский государственный юридический университет будет поэтапно трансформирован
Отдел трансформации ТГЮУ приступил к подготовке Ташкентского государственного юридического университета к международной аккредитации, проводимой QAA — агентством по гарантии качества Великобритании.
В связи с этим при финансовой поддержке международной неправительственной организации "Региональный диалог" был организован тренинг, направленный на совершенствование учебных программ (силлабусов)в соответствии с международными стандартами. Занятия проводили приглашенные тренеры-эксперты из Великобритании: профессор Ричард Граймс (независимый эксперт) и профессор Стефан Левет из Школы права Йоркского университета.
В тренинге приняли участие сотрудники отдела трансформации университета, отдела контроля качества образования, учебно-методического управления (Регистратор офис), заместители деканов факультетов по учебным вопросам, преподаватели, отвечающие за учебную направленность кафедр.
В ходе занятий обсуждались требования QAA Великобритании к учебным программам (силлабусам), оценка и обучение на основе силлабусов, влияние chatgpt на учебные программы, взаимосвязь учебной программы и силлабусов, принцип SMART при определении ожидаемых результатов от модуля, важные аспекты, на которые следует обратить внимание при разработке ассессмента.
Участники будут организовывать семинары в своих структурных подразделениях на основе информации, которую они усвоили на тренинге, и доводить информацию до коллег.