TDYUda “Sayg‘oqlar xalqaro kuni” munosabati bilan targ‘ibot darslari o‘tkazildi
Shu munosabat bilan Toshkent davlat yuridik universiteti Ekologiya huquqi kafedrasi tomonidan turli targ‘ibot darslari tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarda talabalarga sayg‘oqlarning bioxilma-xillikni saqlashdagi o‘rni, ularning “Qizil kitob”ga kiritilish sabablari, sayg‘oqlarni muhofaza qilish yo‘lidagi xalqaro hamkorlik masalalari xususida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, sayg‘oqlar Markaziy Osiyo cho‘l va dasht mintaqalariga xos tur bo‘lib, ularni muhofaza qilish sohasida O‘zbekiston va Qozog‘iston Respublikalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik amalga oshirib kelinmoqda.

В ТГЮУ прошли разъяснительные занятия, посвященные Международному дню сайгака
В связи с этим кафедра экологического права Ташкентского государственного юридического университета организовала различные разъяснительные занятия.
В ходе занятий студентам предоставлена информация о роли сайгаков в сохранении биоразнообразия, причинах их занесения в Красную книгу, а также о вопросах международного сотрудничества в области охраны сайгаков.
Как было отмечено, сайгаки являются видом, обитающим в пустынных и степных регионах Центральной Азии, и между Республиками Узбекистан и Казахстан ведется сотрудничество в области их охраны.