Ural federal universitetida “Yozgi universitet — 2023” xalqaro loyihasi tashkil etildi. Bir vaqtning o‘zida Qozon federal universiteti va Sibir federal universitetida boshlangan xalqaro loyihada O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Belarus, Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Serbiya, Braziliya, Hindiston, Vetnam, Xitoy, Kolumbiya, Yaman, Misr va Turkmaniston kabi 25 ta mamlakatdan 1200 nafardan ortiq talaba qatnashdi.
“Yozgi maktab — 2023”da Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakulteti tyutori Oyatbek Mamayusupov boshchiligidagi quyidagi talabalar ishtirok etdi:
– Natalya Dashkevich;
– Malohat Mirpo‘latova;
– Jamshidjon Pardayev;
– Sabriya Soliyeva;
– Siddiq Usmonov;
– Sitora Hamdamova.
Loyiha davomida ishtirokchilar “Huquqshunoslik”, “Raqamli transformatsiya va ijtimoiy dizayn laboratoriyasi”, “ESG-transformatsiyasi va xalqaro biznesni raqamlashtirish” kabi oltita yo‘nalish bo‘yicha sakkizta sohaga oid bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldi. Shuningdek, “Universitetning o‘quv jarayonida raqamli texnologiyalar va vositalar” mavzusida malaka oshirish dasturi bo‘yicha trening o‘tkazildi.
Bundan tashqari, talabalar uchun madaniy-ko'ngilochar dasturlar, jumladan, shahar, universitet va universitet kampuslari bo'ylab ekskursiyalar, “Innoprom” ko'rgazmasiga tashrif, turli fleshmoblar ham tashkil etildi.

Студенты ТГЮУ приняли участие в международном проекте «Летний университет – 2023» в Eкатеринбурге
В Уральском федеральном университете прошел российский масштабный проект «Летний университет». Одновременно проект стартовал в Казанском (Приволжском) федеральном университете и Сибирском федеральном университете. Всего в международном проекте «Летний университет – 2023» приняли участие более 1200 студентов из 25 стран, таких как Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, Кыргызская Республика, Беларусь, Армения, Азербайджан, Грузия, Сербия, Бразилия, Индия, Вьетнам, Китай, Колумбия, Йемен, Египет и Туркменистан.
Ташкентский государственный юридический университет на проекте под руководством тьютора факультета международного права и сравнительного правоведения Оятбека Мамаюсупова представляла команда из 6 студентов:
– Наталья Дашкевич;
– Малохат Мирпулатова;
– Жамшиджон Пардаев;
– Сабрия Солиева;
– Сиддик Усмонов;
– Хамдамова Ситора.
В ходе мероприятия участники проходили обучение восьми отраслевых образовательных и проектных треков по шести направлениям, среди них «Юриспруденция», «Лаборатория цифровой трансформации и социального проектирования», «ESG-трансформация и цифровизация международного бизнеса». Также для сопровождающих студенческие делегации организовано обучение по программе повышения квалификации «Цифровые технологии и инструменты в образовательном процессе вуза».
Кроме того, для студентов организована культурно-развлекательная программа, включающая в себя экскурсии по городу, вузу и кампусам университета, посещение выставки «Иннопром», различные флешмобы.