TDYUda “Yoshlar va biznes: tadbirkorlikni rivojlantirishning huquqiy istiqbollari” mavzusida yosh olimlarning xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkaziladi
Toshkent davlat yuridik universiteti Xususiy huquq fakulteti Biznes huquqi kafedrasi va universitet Yosh olimlar kengashi tomonidan o‘tkazilayotgan anjuman 16-may 14:00 da TDYU 4-bino 204-xonada boshlanadi.
Shuningdek, konferensiya doirasida “Startap uchun yurist: qonun va biznes” nomli xalqaro olimpiada ham tashkil etiladi.
Konferensiya va anjumanda TDYU 2–4-bosqich talabalari va biznes huquqi masalalariga qiziqqan yosh tadqiqotchilar ishtirok etishi mumkin.

An international scientific and practical conference for young scholars on the topic “Youth and business: legal prospects for the development of entrepreneurship” will be held at Tashkent State University of Law
The conference, organized by the Department of Business Law of the Faculty of Private Law and the Council of Young Scholars of Tashkent State University of Law, will begin on May 16 at 14:00 (Room 204, Building 4, TSUL).
As part of the conference, an international olympiad “Lawyer for a Startup: Law and Business” will also be held.
The conference will be attended by 2nd to 4th year students, as well as young researchers interested in business law issues.