1.Mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarning mohiyati va ahamiyatini tushunish (davlat va jamiyat qurilishi, qonun ustuvorligini ta’minlash, iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish, shuningdek, ijtimoiy soha va boshqa sohalardagi islohotlar haqida tasavvur va fikrlash qobiliyatining mavjudligi)
2.Ixtisoslikni tanlashda motivatsiya (huquqshunos kasbining mohiyati va ijtimoiy ahamiyatini tushunish, unga doimiy qiziqish bildirish)
3.Shaxsiy-kasbiy xususiyatlar (o‘qishga qobiliyat, kasbiy vazifalarni hal qilishda amaliy faoliyat, intizomlilik, hamjihatlik, mas’uliyatlilik, qaror qabul qilishda mustaqillik darajasi, shuningdek, o‘z ustida ishlash va ijodkorlik qobiliyatlari)
4.Yurisprudensiya sohasidagi bilim va kasbiy ko‘nikmalarning mavjudligi (professional ta’limi darajasida yurisprudensiya sohasida o‘z fikrini bayon qilish va tahlil qilish ko‘nikmalarining mavjudligi)

1.Understanding of the essence and significance of comprehensive reforms conducted in the country (having the vision and ability to think about state and social construction, law enforcement, economic development and liberalization, as well as reforms in the social sphere and other areas)
2.Motivation in choosing a specialization (understanding of the essence and social significance of the legal profession, displaying a sustained interest in it)
3.Personal and professional characteristics (ability to learn, practical activity in solving professional tasks, discipline, cohesion, responsibility, degree of independence in decision-making, as well as the ability to work independently and creatively)
4.Availability of knowledge and professional skills in the field of jurisprudence (availability of skills to formulate and analyze own opinion in the field of jurisprudence at the level of professional education)