1.      Xalqaro universitetlar assotsiatsiyasi jahondagi universitetlarni birlashtiruvchi va ularning manfaatlarini ifodalovchi yetakchi xalqaro tashkilot hisoblanadi. Ushbu assotsiatsiyaga dunyoning 130 mamlakatidagi 650 dan ortiq nufuzli oliy ta'lim muassasalari a’zo bo‘lgan. YUNESKOning rasmiy hamkori hisoblanadigan ushbu assotsiatsiya o‘z a'zolari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish hamda ta'lim jarayonida yangi bilimlar va innovatsiyalarni qo‘llash masalalariga alohida e’tibor qaratadi. Ta’kidlash joiz, Toshkent davlat yuridik universiteti mamlakatimizdagi oliy ta’lim muassasalari orasida ushbu tashkilot a'zoligiga qabul qilingan yagona universitetdir.
https://www.iau-aiu.net/
2.   Xalqaro yuridik maktablar assotsiatsiyasi dunyoning 55 mamlakatidan 155 dan ortiq yuridik oliygohlar va huquq maktablarini o‘zida jamlagan tashkilot hisoblanadi. Assotsiatsiyaning bosh vazifasi dunyoda yuridik maktablar faoliyatini takomillashtirish va yuridik ta'lim tizimini yaxshilashdan iborat. Tashkilot jahon bo‘ylab, 4 500 dan ortiq huquq sohasida faoliyat yurituvchi pedagoglarning manfaatlarini himoya qiladi.
IALS a'zolarining yig‘ilishlarida yuridik ta'limning global miqyosdagi maqsadlari va strategiyasi belgilab olinadi. Global forum doirasida yuridik oliy ta'lim muassasalari va fakultetlar rahbarlari tomonidan o‘zaro fikr va tajriba almashiladi.
https://www.ialsnet.org/
3.   Yevropa yuridik fakultetlar assotsiatsiyasi 150 dan ortiq a'zolarga ega bo‘lgan yevropada yuridik ta'lim sifatini oshirish maqsadida muhokama va almashinuv maydonchasini taqdim etish uchun tashkil etilgan nufuzli xalqaro tashkilot hisoblanadi. Assotsiatsiyaning asosiy faoliyati yuridik ta'limni isloh qilish jarayonini muvofiqlashtirish, yangi standartarni ishlab chiqish, universitetlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar, huquqshunoslar uchun ish beruvchi hisoblangan tashkilotlar bilan o‘zaro aloqalarni mustahkamlashdan iborat.
https://elfa-edu.org/
4.         Xalqaro universitetlar uyushmasi 1988-yilda Italiyada tashkil qilingan bo‘lib, hozirda dunyoning 88 mamlakatidagi 904 ta yetakchi universitetni birlashtirib kelmoqda. Uning asosiy maqsadi a'zo universitetlar o‘rtasida o‘zaro samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlashdan iborat.
Xalqaro universitetlar uyushmasiga a'zolik yurtimizda yuridik ta'lim sifatini oshirish yolidagi navbatdagi muhim qadam hisoblanadi. Uyushma tarkibidagi faoliyat Toshkent davlat yuridik universitetining ilmiy va pedagogik jamoasiga o‘z mutaxassisligi doirasida jahondagi ilg‘or tajribalarini o‘rganish, innovatsion ishlanmalar yaratish, ta'lim dasturlarini takomillashtirish imkonini beradi. Bu esa pirovard natijada universitetning xalqaro reytinglardagi pozitsiyasini yaxshilashga olib keladi.
Xalqaro universitetlar uyushmasi faoliyatini besh yillik reja asosida tashkil qilib, o‘z a'zolariga ta'lim jarayonini takomillashtirish borasida konsultetiv yordam ko‘rsatadi hamda ularning o‘zaro hamkorlik qilishiga qaratilgan turli loyihalarni amalga oshiradi.
http://www.magna-charta.org/
5.                    Yevropa oliy ta'lim muassasalari assotsiatsiyasi Yevropa Ittifoqi, Amerika va Osiyoning 40 mamlakatidan 500 dan ortiq oliy ta'lim muassasalarini o‘zining a'zoligiga qabul qilgan. Assotsiatsiyaning asosiy maqsadi yevropa oliy ta'lim zonasi mamlakatlari (EHEA) va boshqa davlatlarning professional ixtisoslashgan universitetlari manfaatlarini himoya qilish va yevropa professional oliy ta'limi kelajagini shakllantirishda a'zo bo‘lgan muassasalarning faol ishtirokini ta'minlashdan iborat. Bunda Assotsiatsiya yuqori faollikda tadbirlar, kongresslar va o‘quv kurslarini tashkil qiladi hamda oliy ta'lim sohasida xalqaro tadqiqot va rivojlanish loyihalarini muvofiqlashtiradi.
Shuningdek, Assotsiatsiya a'zo bo‘lgan ta'lim muassasalari xodimlarining malakasini oshirish maqsadida yil davomida ta'lim muassasalari rahbarlari, professor-o‘qituvchilar, oliy ta'lim sohasi xodimlari, strategik masalalar rahbarlari, akademiklar, yevropa va undan tashqaridagi talabalar ishtirokida konferensiyalar va seminarlarni tashkil qiladi.

§  International Association of Law Schools (IALS)
1.      Founded in 1950, under the auspices of UNESCO, the International Association of Universities (IAU) is the leading global association of higher education institutions and organizations from around the world. IAU brings together its Members from more than 130 countries for reflection and action on common priorities. It acts as the global voice of higher education to UNESCO and other international higher education organizations, and provides a global forum for leaders of institutions and associations. Its services are available on the priority basis to Members but also to organisations, institutions and authorities concerned with higher education, as well as to individual policy and decision-makers, specialists, administrators, teachers, researchers and students. Tashkent State University of Law is the only university in Uzbekistan that has been accepted as a member of this association.
https://www.iau-aiu.net/
2.   The International Association of Law Schools (IALS) is an association of more than 160 law schools and departments from over 55 countries representing more than 7,500 law faculty members. Our primary mission is the improvement of legal education throughout the world. The idea for an international association of law schools emerged from several meetings of legal educators from around the world who recognized the growing inter-relationship of norms from transnational legal systems.
Meetings, forums, conferences and workshops organized by IALS aim to ensure that all voices of our worldwide community of law teachers be heard and respected.
https://www.ialsnet.org/
3.   ELFA has today more than 150 Members encompassing forty-nine countries and four continents. Law Faculties in Europe and beyond know that ELFA is a unique forum for the discussion and coordination of legal education and research as well as to the exchange of views and of good practices among its members.
https://elfa-edu.org/
4.        The Magna Charta Universitatum has been signed by 904 Universities from 88 Countries. The Observatory undertakes its work to ensure the integrity of intellectual and scientific work in Institutions and society, thus reinforcing trust in relationship between universities and their communities, be they local, regional, national or global.
Membership in the Magna Charta Universitatum is another important step in improving the quality of legal education in Uzbekistan. The activities of the association allow the researchers and faculty members of Tashkent State University of Law to study the best practices of the world in their field, to create innovative developments and to improve educational programs. This will ultimately improve the university’s position in international rankings.
The Magna Charta Universitatum organizes its activities on the basis of a five-year plan, provides advisory assistance to its members in improving the educational process, and implements various projects aimed at their cooperation.
http://www.magna-charta.org/
5.                   The European Association of Institutions in Higher Education (EURASHE) has accepted more than 500 higher education institutions from 40 countries in the European Union, the United States and Asia. EURASHE’s mission is to strengthen the impact of innovative, high quality professional higher education and related user-oriented research in Europe by representing professional higher education institutions and facilitating their multi-stakeholder cooperation and dialogue. In doing so, the Association actively organizes events, congresses and training courses, and coordinates international research and development projects in the field of higher education.
In addition, yearly it organizes conferences and seminars with the participation of heads of educational institutions, professors, higher education staff, strategic leaders, academics and students from Europe and abroad to improve the skills of the faculty and staff of the higher educational institutions.