1.      Xalqaro universitetlar assotsiatsiyasi jahondagi universitetlarni birlashtiruvchi va ularning manfaatlarini ifodalovchi yetakchi xalqaro tashkilot hisoblanadi. Ushbu assotsiatsiyaga dunyoning 130 mamlakatidagi 650 dan ortiq nufuzli oliy ta'lim muassasalari a’zo bo‘lgan. YUNESKOning rasmiy hamkori hisoblanadigan ushbu assotsiatsiya o‘z a'zolari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish hamda ta'lim jarayonida yangi bilimlar va innovatsiyalarni qo‘llash masalalariga alohida e’tibor qaratadi. Ta’kidlash joiz, Toshkent davlat yuridik universiteti mamlakatimizdagi oliy ta’lim muassasalari orasida ushbu tashkilot a'zoligiga qabul qilingan yagona universitetdir.
https://www.iau-aiu.net/
2.   Xalqaro yuridik maktablar assotsiatsiyasi dunyoning 55 mamlakatidan 155 dan ortiq yuridik oliygohlar va huquq maktablarini o‘zida jamlagan tashkilot hisoblanadi. Assotsiatsiyaning bosh vazifasi dunyoda yuridik maktablar faoliyatini takomillashtirish va yuridik ta'lim tizimini yaxshilashdan iborat. Tashkilot jahon bo‘ylab, 4 500 dan ortiq huquq sohasida faoliyat yurituvchi pedagoglarning manfaatlarini himoya qiladi.
IALS a'zolarining yig‘ilishlarida yuridik ta'limning global miqyosdagi maqsadlari va strategiyasi belgilab olinadi. Global forum doirasida yuridik oliy ta'lim muassasalari va fakultetlar rahbarlari tomonidan o‘zaro fikr va tajriba almashiladi.
https://www.ialsnet.org/
3.   Yevropa yuridik fakultetlar assotsiatsiyasi 150 dan ortiq a'zolarga ega bo‘lgan yevropada yuridik ta'lim sifatini oshirish maqsadida muhokama va almashinuv maydonchasini taqdim etish uchun tashkil etilgan nufuzli xalqaro tashkilot hisoblanadi. Assotsiatsiyaning asosiy faoliyati yuridik ta'limni isloh qilish jarayonini muvofiqlashtirish, yangi standartarni ishlab chiqish, universitetlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar, huquqshunoslar uchun ish beruvchi hisoblangan tashkilotlar bilan o‘zaro aloqalarni mustahkamlashdan iborat.
https://elfa-edu.org/
4.         Xalqaro universitetlar uyushmasi 1988-yilda Italiyada tashkil qilingan bo‘lib, hozirda dunyoning 88 mamlakatidagi 904 ta yetakchi universitetni birlashtirib kelmoqda. Uning asosiy maqsadi a'zo universitetlar o‘rtasida o‘zaro samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlashdan iborat.
Xalqaro universitetlar uyushmasiga a'zolik yurtimizda yuridik ta'lim sifatini oshirish yolidagi navbatdagi muhim qadam hisoblanadi. Uyushma tarkibidagi faoliyat Toshkent davlat yuridik universitetining ilmiy va pedagogik jamoasiga o‘z mutaxassisligi doirasida jahondagi ilg‘or tajribalarini o‘rganish, innovatsion ishlanmalar yaratish, ta'lim dasturlarini takomillashtirish imkonini beradi. Bu esa pirovard natijada universitetning xalqaro reytinglardagi pozitsiyasini yaxshilashga olib keladi.
Xalqaro universitetlar uyushmasi faoliyatini besh yillik reja asosida tashkil qilib, o‘z a'zolariga ta'lim jarayonini takomillashtirish borasida konsultetiv yordam ko‘rsatadi hamda ularning o‘zaro hamkorlik qilishiga qaratilgan turli loyihalarni amalga oshiradi.
http://www.magna-charta.org/
5.                    Yevropa oliy ta'lim muassasalari assotsiatsiyasi Yevropa Ittifoqi, Amerika va Osiyoning 40 mamlakatidan 500 dan ortiq oliy ta'lim muassasalarini o‘zining a'zoligiga qabul qilgan. Assotsiatsiyaning asosiy maqsadi yevropa oliy ta'lim zonasi mamlakatlari (EHEA) va boshqa davlatlarning professional ixtisoslashgan universitetlari manfaatlarini himoya qilish va yevropa professional oliy ta'limi kelajagini shakllantirishda a'zo bo‘lgan muassasalarning faol ishtirokini ta'minlashdan iborat. Bunda Assotsiatsiya yuqori faollikda tadbirlar, kongresslar va o‘quv kurslarini tashkil qiladi hamda oliy ta'lim sohasida xalqaro tadqiqot va rivojlanish loyihalarini muvofiqlashtiradi.
Shuningdek, Assotsiatsiya a'zo bo‘lgan ta'lim muassasalari xodimlarining malakasini oshirish maqsadida yil davomida ta'lim muassasalari rahbarlari, professor-o‘qituvchilar, oliy ta'lim sohasi xodimlari, strategik masalalar rahbarlari, akademiklar, yevropa va undan tashqaridagi talabalar ishtirokida konferensiyalar va seminarlarni tashkil qiladi.

Ташкентский государственный юридический университет является полноправным членом следующих ассоциаций:
§  Международная ассоциация университетов (IAU);
§  Международная ассоциация юридических школ (IALS);
§  Европейская ассоциация юридических факультетов (ELFA);
§  Обсерватория Magna Charta Universitatum;
Европейская ассоциация высших учебных заведений (EURASHE);
1.      Международная ассоциация университетов (IAU), основанная в 1950 году под эгидой ЮНЕСКО, является ведущей глобальной ассоциацией высших учебных заведений и организаций со всего мира. IAU объединяет своих членов из более чем 130 стран для размышлений и действий по общим приоритетам. Он выступает в качестве глобального голоса высшего образования для ЮНЕСКО и других международных организаций высшего образования, а также обеспечивает глобальный форум для руководителей учреждений и ассоциаций. Его услуги доступны в приоритетном порядке членам, а также организациям, учреждениям и органам власти, имеющим отношение к высшему образованию, а также отдельным лицам, принимающим политические решения и специалистам, администраторам, учителям, исследователям и студентам. Ташкентский государственный юридический университет – единственный университет в Узбекистане, принятый в члены этой ассоциации.
2.   Международная ассоциация юридических школ (IALS) – это ассоциация, объединяющая более 160 юридических школ и факультетов из более чем 55 стран, представляющих более 7500 преподавателей юридических факультетов. Наша основная миссия - улучшение юридического образования во всем мире. Идея создания международной ассоциации юридических школ возникла в результате нескольких встреч преподавателей права со всего мира, которые признали растущую взаимосвязь норм транснациональных правовых систем.
Встречи, форумы, конференции и семинары, организуемые IALS, направлены на то, чтобы все голоса всемирного сообщества преподавателей права были услышаны и уважаемы.
https://www.ialsnet.org/
3.   Сегодня ELFA насчитывает более 150 членов из сорока девяти стран и четырех континентов. Юридические факультеты в Европе и за ее пределами знают, что ELFA – это уникальный форум для обсуждения и координации юридического образования и исследований, а также для обмена мнениями и передовым опытом между его членами.
https://elfa-edu.org/
4.         Magna Charta Universitatum подписали 904 университета из 88 стран. Обсерватория выполняет свою работу по обеспечению целостности интеллектуальной и научной работы в учреждениях и обществе, тем самым укрепляя доверие в отношениях между университетами и их сообществами, будь то местные, региональные, национальные или глобальные.
Членство в Magna Charta Universitatum – еще один важный шаг в повышении качества юридического образования в Узбекистане. Деятельность ассоциации позволяет исследователям и преподавателям Ташкентского государственного юридического университета изучать лучшие мировые практики в своей области, создавать инновационные разработки и совершенствовать образовательные программы. Это в конечном итоге улучшит позиции университета в международных рейтингах. Magna Charta Universitatum организует свою деятельность на основе пятилетнего плана, оказывает своим членам консультативную помощь в улучшении образовательного процесса, а также реализует различные проекты, направленные на их сотрудничество.
http://www.magna-charta.org/
5.                   Европейская ассоциация высших учебных заведений (EURASHE) приняла более 500 высших учебных заведений из 40 стран Европейского Союза, США и Азии. Миссия EURASHE – усилить влияние инновационного, высококачественного профессионального высшего образования и связанных с ним исследований, ориентированных на пользователя, в Европе путем представления профессиональных высших учебных заведений и содействия их сотрудничеству и диалогу с участием многих заинтересованных сторон. При этом Ассоциация активно организует мероприятия, конгрессы и учебные курсы, а также координирует международные научно-исследовательские проекты в области высшего образования.
Кроме того, ежегодно он организует конференции и семинары с участием руководителей учебных заведений, профессоров, сотрудников высших учебных заведений, стратегических лидеров, ученых и студентов из Европы и из-за рубежа для повышения квалификации преподавателей и сотрудников высших учебных заведений.