Botirjon Qosimov AQShning Berkli Kaliforniya universitetida ilmiy stajirovka o‘tamoqda
Toshkent davlat yuridik universiteti “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchisi, yuridik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Botirjon Qosimov AQShning Berkli Kaliforniya universiteti Huquq maktabi va uning huzuridagi Sud tadqiqotlari institutida 3 oylik ilmiy stajirovka o‘tamoqda.
Botirjon Qosimov AQShda sudyalar mustaqilligini ta’minlashning konstitutsiyaviy-huquqiy asoslarini tadqiq qilmoqda. Xususan, u tadqiqot doirasida sud hokimiyati mustaqilligi doktrinasi, sud hokimiyati mustaqilligi va javobgarligining nisbati, sud hokimiyati mustaqilligiga nisbatan to‘siqlarning kelib chiqishi, sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlashning konstitutsiyaviy asoslari, sudyalarni intizomiy javobgarlikka tortish mexanizmi hamda sudlar faoliyatini raqamlashtirish va uning sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlashdagi o‘rni bo‘yicha izlanishlar olib bormoqda.
Ilmiy stajirovka yakunida Botijon Qosimov tomonidan Kaliforniya universiteti Huquq maktabida tadqiqot natijalari bo‘yicha taqdimot o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun: Berkli Kaliforniya universiteti AQShning davlat universitetlari reytingida 1-o‘rinni, xalqaro QS reytingida 27-o‘rinni, universitetning Huquq maktabi esa huquq maktablari reytingida 9-o‘rinni egallaydi.

Botirjon Kosimov undergoes a research fellowship at the University of California, Berkeley
Botirjon Kosimov, acting associate professor of the department of constitutional law at Tashkent State University of Law, Doctor of Philosophy in Law (PhD), is doing a three-month research fellowship at the University of California Berkeley School of Law and the Institute for Judicial Studies at the University.
Botirjon Kosimov is researching the constitutional and legal framework for judicial independence in the U.S. Specifically, as part of his research, he studies the doctrine of judicial independence, the relationship between judicial independence and judicial responsibility, the origins of obstacles to judicial independence, the constitutional basis for judicial independence, the mechanism for bringing judges to disciplinary responsibility, and the digitalization of the courts and its role in ensuring judicial independence.
At the end of the research internship, Botirjon Kosimov plans to make a presentation on the results of his research at the UCLA School of Law.
For reference: University of California Berkeley is a leading university in the US state universities ranking, 27 in QS international ranking, and its School of Law is 9 in the ranking of law schools.